
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 20.32 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Material | Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.08 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.9 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Blue |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 8 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Style | Pin |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Housing Color | Blue |
| Contact Mating Length | 7.0104 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7 mm |
| Contact Shape | Square |
| Shrouded End Dimension | 1.27 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 2.9 mm |
Stock: 3480
Distributors
pcbx
Unit Price$1.08266
Ext.Price$1.08266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.08266 | $1.08266 |
| 10 | $0.91977 | $9.19770 |
| 25 | $0.87127 | $21.78175 |
| 50 | $0.82532 | $41.26600 |
| 100 | $0.78180 | $78.18000 |
| 300 | $0.73863 | $221.58900 |
| 500 | $0.69785 | $348.92500 |
| 1000 | $0.65382 | $653.82000 |
| 3000 | $0.61257 | $1837.71000 |
| 5000 | $0.57392 | $2869.60000 |
